A1. Límits i ordenació del territori - 4: L'Eixample Cerdà a Sant Martí
De descobrimsantmarti.org
Contingut |
Dades bàsiques de l'activitat
| Tema | 01. Sant Martí de Provençals. Història i evolució del territori |
| Proposta didàctica | 01. Punts d'interès bàsics de Sant Martí |
| Barri | Sant Martí |
| Punts d'interès relacionats | Districte de Sant Martí de Provençals |
| Etapa educativa | Secundària |
| Lloc de desenvolupament | Aula |
| Tipus | |
| Objectius |
|
| Continguts | |
| Àmbits curriculars | |
| Autoria de la proposta | Baqué, Dolors i altres (1999d); Grup de treball del CRP Sant Martí |
Descripció de l'activitat
- Investiga sobre l'Eixample de Cerdà, els seus orígens i motius i la seva aplicació a la ciutat de Barcelona.
- Observa el plànol del projecte d'eixample que va fer Ildefons Cerdà el 1859 i compara'l amb el que va fer Pere Falquès per Sant Martí, 30 anys després. Sobre un mapa actual marca les zones del nostre districte que segueixen el model Cerdà i encercla les que no el segueixen.
- Si s’hagués aplicat el pla Cerdà íntegrament haurien desaparegut carrers antics de Sant Martí? Cita'n algun exemple.
- Feu una posada en comú sobre si l’urbanisme del Sant Martí respecta o no majoritàriament aquest model i esbrineu-ne les causes. Comenteu què us sembla la proposta d’Ildefons Cerdà i com penseu que s’hauria d’actuar quan un pla d’urbanisme afecta a zones ja urbanitzades.
Material per a l'alumnat
IMPD-003 / IMPD-005 / IMPD-001
Material per al professorat
Categories: 01. Sant Martí de Provençals. Història i evolució del territori | Sant Martí | Secundària | Aula | Cerca d'informació | Anàlisi | Formulació d'hipòtesis | Reflexió | Debat | Segle XIX-XX | El creixement urbà | L'Eixample Cerdà | Coneixement del medi natural i social | Història | Geografia humana



